MedycynaEstetyczna.com.pl


Medycyna estetyczna - co warto o niej wiedzieć?

Medycyna estetyczna - podstawowe informacje dla pacjentów

Medycyna estetyczna cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno kobiet jak i mężczyzn, dla których ważna jest uroda i młody wygląd. 

XXI wiek przyniósł ze sobą znaczący rozwój w zakresie medycyny estetycznej, a także duży wzrost świadomości wśród pacjentów, którzy korzystają z zabiegów z tego obszaru. Zainteresowanie  zabiegami które pozwalają zachować urodę i młodość wzrasta z roku na rok m.in. za sprawą mediów.  Nikt z nas nie jest doskonały, zawsze znajdziemy jakiś mankament w naszym wyglądzie, który chcielibyśmy poprawić. Czasami są to rzeczy zupełnie wyimaginowane, ale tak głęboko tkwiące w naszej psychice, że musimy nasze problemy rozwiązać zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Nieskazitelna uroda i nienaganna sylwetka są marzeniem  wielu osób, a medycyna estetyczna pomaga te marzenia zrealizować – dzięki zabiegom, które pozwalają m.in. zniwelować zmarszczki, usunąć przebarwienia na skórze czy wymodelować poszczególne partie ciała.

Czym jest medycyna estetyczna? 

Czym jest medycyna estetyczna, której poświęca się ostatnio tak wiele uwagi? Jest to dział medycyny, który – wykorzystując najnowsze technologie – skupia się głównie na pielęgnacji skóry i korygowaniu urody. Medycyna estetyczna, choć często bywa kojarzona z dermatologią, nie ma swojej specjalizacji. Istotne jest jednak, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej powinien wykonywać   jedynie lekarz posiadający prawo do wykonywania zawodu. Ważne jest również, żeby taki lekarz miał ukończone studia podyplomowe z zakresu medycyny estetycznej, która wciąż się rozwija i szkolenie się w  tym zakresie jest niezbędne dla każdego lekarza, który w sposób profesjonalny i bezpieczny chce zajmować się świadczeniem usług pacjentom

Za ojca medycyny estetycznej uznaje się francuskiego endokrynologa, dra Jeana Jacquesa Legranda, który swoją działalność prowadził w latach siedemdziesiątych XX wieku w Paryżu. W Polsce medycyna estetyczna zaczęła być popularyzowana w 1993 roku przez Sekcję Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. Od 2002 roku działa  Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL, w której  lekarze otrzymują rozległą  wiedzę teoretyczną i praktyczną pozwalającą na indywidualnie podejście do problemów każdego pacjenta i zaproponowanie mu zabiegów na miarę jego oczekiwań i potrzeb, a to nie zawsze jest zbieżne.

Odmładzanie – główny cel medycyny estetycznej?

Głównym celem medycyny estetycznej jest podniesienie jakości życia  pacjentom poprzez poprawę ich wyglądu. Szczególnie ważna jest tutaj profilaktyka przeciwstarzeniowa – koncentruje się na spowolnieniu procesów starzenia się skóry oraz usuwaniu ich widocznych skutków. Dzięki nieinwazyjnym zabiegom medycyny estetycznej można odmłodzić skórę (np. usuwając zmarszczki), polepszyć jej kondycję, ale także zniwelować estetyczne defekty, takie jak blizny, rozstępy, cellulit, czy zapadnięte policzki.

Współczesna medycyna estetyczna bazuje na zabiegach z wykorzystaniem toksyny botulinowej (botoksu) i kwasu hialuronowego.  Mezoterapia jest bardzo rozległą dziedziną, a poszczególne zabiegi przeprowadza się w różnych celach. Wśród najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej są: usuwanie i wypełnianie zmarszczek (np. lwiej zmarszczki) oraz bruzd, redukowanie przebarwień, usuwanie blizn potrądzikowych, poprawianie kształtu twarzy, modelowanie ust, trwałe usuwanie owłosienia, usuwanie brodawek i znamion, eliminowanie cellulitu, rozstępów czy nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Medycyna estetyczna, a chirurgia plastyczna

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są – w odróżnieniu od chirurgii plastycznej – nieinwazyjne i bardziej bezpieczne. Są wykonywane bez użycia skalpela, nie wymagają podania narkozy ani długotrwałej rekonwalescencji – wykonywane są raczej ambulatoryjnie i nie wiążą się z pobytem w szpitalu. Wiele z zabiegów, które mają na celu np. odmładzanie skóry, nie ingeruje znacząco w jej kondycję – ślady nie utrzymują się zazwyczaj dłużej niż kilkanaście godzin i łatwo je zatuszować np. makijażem. Dzięki temu spokojnie można wrócić do pracy czy innych aktywności. Rosnący wciąż popyt na zabiegi, które potrafią zniwelować zewnętrzne objawy upływającego czasu spowodował wręcz rewolucyjny rozwój nowoczesnych technologii. Coraz częściej lekarze wykorzystują do przeprowadzania zabiegów odmładzania skóry i  modelowania sylwetki nie skalpel a lasery, dzięki którym zabiegi są  mniej inwazyjne i  nie wymagają  dłuższej rekonwalescencji.

Medycyna estetyczna a kosmetyka

Szeroko rozumiana kosmetyka zajmuje się głównie pielęgnacją i upiększaniem twarzy i ciała. Zabiegi wykonywane przez kosmetyczki czy kosmetologów mają charakter przede wszystkim powierzchowny i nie ingerują w głębsze warstwy skóry.  Zabiegi kosmetyczne nie mogą dać takich efektów jak zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – nie jest np. możliwe, by za ich pomocą całkowicie usunąć zmarszczki, dlatego właśnie warto korzystać  z profilaktyki anti-aging. Stare porzekadło mówi, że łatwiej zapobiegać niż leczyć, to samo dotyczy urody. Zdrowy tryb życia, właściwa dieta i aktywność fizyczna doskonale wpływa na naszą urodę. Warto zadbać również o odpowiednie do pielęgnacji naszej cery kosmetyki, a w tym pomoże nam doświadczona kosmetyczka.

Trendy w medycynie estetycznej – uroda w XXI wieku

Medycyna estetyczna wciąż się rozwija, dostarczając lekarzom coraz nowszych możliwości – choć niektóre zabiegi od lat cieszą się niesłabnącą popularnością (jak botoks), to pojawiają się także nowe rozwiązania, po które ochoczo sięgają pacjenci. Wśród obecnych trendów wymienić należy m.in. osocze bogatopłytkowe czy terapię laserową. Gabinety czy kliniki medycyny estetycznej wprowadzają do swojej oferty coraz to nowe zabiegi z wykorzystaniem innowacyjnych preparatów i najnowszych technologii, a to wszystko sprawia, że coraz trudniej wybrać terapię, która byłaby dla nas optymalna. Zanim podejmiemy decyzję co naszym zdaniem będzie dla nas najlepsze, warto wybrać się na konsultację do lekarza medycyny estetycznej.      

więcej