MedycynaEstetyczna.com.pl


Dbać? Tak, ale ....

kosmetyka na codzień

Duży wpływ na kondycję naszych włosów mają codzienne, czasem prozaiczne zabiegi takie jak suszenie, układanie włosów czy kosmetyki pielęgnacyjne. Stosujmy je z umiarem, ponieważ mogą one osłabić kondycję naszych włosów.

Masaż skóry głowy

Wystarczy już 5 minut dziennie aby wzmocnić strukturę włosa, polepszyć jego ukrwienie i ulepszyć odżywienie cebulek włosów. Masaż wykonujemy opuszkami palców, nigdy paznokciami! Nie poleca się masażu skóry głowy osobom z przetłuszczającymi się włosami. Może to spowodować zwiększenie aktywności gruczołów łojowych.

Kosmetyki do stylizacji włosów
Ich używanie podnosi atrakcyjność wyglądu włosów, ale stosując zbyt wiele jednocześnie możemy doprowadzić do ich przeciążenia, co przyniesie odwrotny skutek. Racjonalnie stosujmy pianki, zawierające alkohol, ponieważ może on wysuszać włosy.

Używanie lokówek (ogrzewanych wałków) i żelazek do włosów
Częste stosowanie tego typu urządzeń przyczynia się przesuszania oraz powstawania rozdwojonych końcówek. Należy wówczas szczególnie dbać o włosy. Przydatne okażą się wizyty w salonie fryzjerskim i zastosowanie specjalnych odżywek pod tego typu zabiegi (np. oliwkowa kuracja na ciepło).

Zabiegi chemiczne (trwała ondulacja, farbowanie, rozjaśnianie)
Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj upiększania włosów należy przestrzegać reguły nie przekraczania jednego zabiegu w ciągu miesiąca. Włosy poddane takich zabiegom wymagają szczególnej pielęgnacji. Wybierajmy tylko preparaty przeznaczone do tego typu włosów. W przypadku farbowania unikajmy szamponów „2 w 1”, spowodować bowiem mogą one wypłukiwanie barwnika z otoczki włosa.

Układanie włosów
Istnieją różne teorie na temat prawidłowego układania włosów. Jedne opinie sugerują pozostawienie włosów nie związywanych. Za racją swojej tezy podają argumenty, że wówczas nie narażamy struktury włosa na uszkodzenia pod wpływem gumek, czy klamer związujących. Inne opinie mówią, że korzystniej jest splatać włosy. Sugerują mniejsze uszkodzenia włosów, niż w przypadku ocierania o ramiona i plecy. Jedno jest pewne: unikajmy ścisłego wiązania, a więc wszelkiego rodzaju koków czy końskiego ogona. Zamieńmy zwykłe gumki (recepturki) na korzyść owiniętych materiałem. Niektóre zabiegi takie jak tapirowanie, gwałtowne rozczesywanie czy czesanie do tyłu mogą spowodować rozdwajanie się końcówek.

Słońce (i solarium) a wpływ na włosy
W czasie upałów a także po sezonie (jeśli korzystamy z solarium) powinniśmy chronić włosy przed nadmiernym ich wysuszeniem. Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne powoduje także stopniowe odbarwienie włosa, częstsze łamanie, płowienie koloru i niszczenie ich elastyczności. Najbardziej narażone na promieniowanie UV są włosy siwe i rozjaśniane. Im więcej melaniny we włosie (a więc im włos ciemniejszy) tym są one skuteczniej chronione. Zadbajmy o nakrycia głowy w lato a także stosujmy środki do pielęgnacji włosów zawierające filtry.

Czytaj więcej