MedycynaEstetyczna.com.pl


Flebologia - diagnostyka i leczenie chorób żył

Flebologia - diagnostyka i leczenie chorób żył

Flebologia jest prężnie rozwijającą się dziedzina medycyny, która skupia się na diagnostyce i leczeniu chorób żył. Ogromny postęp w rozwoju tej specjalizacji  sprawia, że warto wiedzieć więcej o nowych możliwościach leczenia schorzeń układu żylnego. Dowiedz się, jak rozwój flebologii wpływa na diagnostyką i leczenie schorzeń układu żylnego na które  cierpi coraz więcej pacjentów, być może jesteś jednym z nich.

Flebologia jest to dziedzina medycyny zajmująca się takimi schorzeniami, jak żylaki, zmiany żylakowe na skórze, owrzodzenia żylne, pajączki czy obrzęki limfatyczne. Dziedzina ta rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki czemu wprowadza i udoskonala małoinwazyjne i bezoperacyjne metody zarówno diagnostyki, jak i leczenia wymienionych chorób żylnych. Zapotrzebowanie na zabiegi, dzięki którym można pozbyć się niepokojących zmian w naszych żyłach stale rośnie, dlatego rozwój flebologii ma ogromne znaczenie dla ogromnej liczby pacjentów. Z szacunków wynika, że  przewlekła niewydolność żylną staje się chorobą powszechną, w Polsce dotyka  ok. 50% kobiet i ok. 30% mężczyzn.

Nie bagatelizujmy żylaków

Problemem, z którym coraz częściej muszą zmierzyć się flebolodzy, jest przewlekła niewydolność żylna. Jest to ogromny problem współczesnego społeczeństwa. Choroba ta objawia się między innymi dolegliwościami bólowymi nóg, uczuciem ciężkości nóg, a także nocnymi kurczami łydek. Objawy przewlekłej niewydolności żylnej dotyczą, zgodnie z tym co podają statystyki, ok. 47% kobiet i 37% mężczyzn w naszym kraju. W początkowych stadiach tej choroby często pojawiają się drobne zmiany, np. żyłki siatkowate albo pajączki żylne. Kolejny etap przewlekłej niewydolności żylnej to klasyczne żylaki, czyli poszerzone i kręte żyły, widoczne ponad poziomem skóry, a także zmiany skórne – np. przebarwienia czy stwardnienia.  

Żylaki same w sobie nie mogą być traktowane jako problem natury czysto estetycznej.  Warto pamiętać, że lekceważenie tego problemu i nie leczenie żylaków może doprowadzić do zaawansowanej choroby i poważnych dla całego organizmu konsekwencji (np. zapalenia żył, zatorowości płucnej czy zakrzepicy żylnej). Na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej wpływają różne czynniki. Występowanie żylaków może być uwarunkowane genetycznie, jednak nie bez znaczenia jest tutaj także tryb życia – otyłość, siedząca praca, brak aktywności fizycznej czy nieodpowiednia dieta mogą przyczynić się do powstania żylaków.

Flebologia – na ratunek żyłom

W problemach z żyłami na pomoc przychodzi właśnie flebologia. Diagnostyka stopnia zaawansowania choroby żylnej, a także zaplanowanie oraz prowadzenie leczenia jest po stronie chirurgów. Podstawowym działaniem jest konsultacja chirurgiczna, podczas której wykonuje się badanie USG Doppler żył. Dzięki temu badaniu możliwe jest stwierdzenie, czy żyły są drożne i czy układ żylny jest wydolny. USG Doppler żył sprawdza także, czy krew w żyłach cofa się wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu (zjawisko to określa się mianem „refluksu”). Żyła z obecnością refluksu jest niewydolna, co stanowi wskazanie do rozpoczęcia leczenia.

Małoinwazyjne zabiegi flebologiczne

Diagnostyka żył z wykorzystaniem badania ultrasonograficznego pozwala na określenie dalszego postępowania. Nie zawsze musi się ono wiązać z zabiegiem chirurgicznym. U pacjentów, u których nie wykryto istotnych odchyleń, przeprowadza się leczenie farmakologiczne lub tzw. kompresjoterapię. Drobne naczynia lub żyłki siatkowate eliminuje się za pomocą skleroterapii, czyli ostrzykiwania żyłek środkiem obliterującym (w postaci pianki albo roztworu). W efekcie tego zabiegu dochodzi najpierw do zarośnięcia naczynia, a następnie do jego całkowitego zaniku.  Taki zabieg jest praktycznie bezbolesny, trwa około 15 minut, a pacjent niemal od razu wraca do swojej codziennej aktywności. Skleroterapię powtarza się zazwyczaj w serii kilku zabiegów.

Nowoczesne zabiegi z zakresu flebologii

Kiedy schorzenia żył są bardziej zaawansowane, zabiegi chirurgiczne stają się nieodłącznym elementem leczenia. Np. w bardziej zaawansowanych stadiach przewlekłej niewydolności żylnej zabiegi chirurgiczne są wręcz obowiązkiem. Alternatywą dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych, które – warto podkreślić – w niektórych przypadkach są jedyną możliwością, mogą być zabiegi z zakresu nowoczesnej chirurgii flebologicznej. Najczęściej spotyka się tutaj terapię za pomocą energii fal radiowych albo lasera. W pierwszym przypadku – na skutek oddziaływania fal radiowych – zamyka się niewydolną żyłę, dzięki czemu nie ma konieczności, aby ją usuwać. W drugim przypadku to promieniowanie laserowa zamyka chorą żyłę. W obu sytuacjach nie ma potrzeby nacinania skóry.

Flebologia – w trosce o nasze zdrowie

Żylaki to uciążliwy problem nie tylko z uwagi na kwestie estetyczne. Nie leczone – mogą przysporzyć wielu powikłań i konsekwencji. Jeśli zależy nam nie tylko na dobrej prezencji naszych nóg, ale i na naszym zdrowiu, a dostrzegamy pierwsze niepokojące objawy zapowiadające żylaki lub inne schorzenia żylne – koniecznie udajmy się na konsultację do lekarza specjalisty z dziedziny flebologii. Z żylakami można skutecznie i bezinwazyjnie walczyć, ale  diagnostykę i leczenie musimy podjąć  nie czekając na rozwój choroby. Niestety często bagatelizujemy  pierwsze objawy żylaków. Nie traktujemy poważnie takich dolegliwości jak uczucie ciężkości i mrowienie nóg, wieczorna opuchlizna i nocne skurcze, a to jest już ten moment, kiedy powinniśmy rozpocząć diagnostykę i leczenie ponieważ schorzenia żylne na tym etapie rozwoju  choroby można szybko i skuteczne  wyleczyć .

Nowoczesna flebologia polega nie tylko na wprowadzaniu coraz mniej inwazyjnych metod leczenia schorzeń układu żylnego, ale również na edukacji.   Nie powinniśmy lekceważyć chorób żył ponieważ  mogą stać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Najgroźniejszą chorobą żył jest zakrzepica żył głębokich,  która może spowodować powikłania zagrażające bezpośrednio naszemu życiu i o tym powinniśmy wiedzieć.