MedycynaEstetyczna.com.pl


Medycyna estetyczna - wczoraj i dziś!

Wykorzystanie w medycynie estetycznej nowoczesnych preparatów chemicznych i zaawansowanych technologicznie urządzeń oraz laserów sprawia, że lekarze medycyny estetycznej oferuje nam coraz bardziej bezpieczne i skuteczne zabiegi. Rozwój nowych technologii medycznych sprawia, że oferta zabiegów korygujących naszą urodę rozwija się niezwykle dynamicznie. Coraz więcej pacjentów jest zadowolonych z efektów przeprowadzanych zabiegów, a zainteresowanie tą dziedziną rośnie z każdym rokiem o kilkanaście procent. Prawdopodobnie to właśnie mała inwazyjność zabiegów, wykorzystanie nowoczesnych technologii i natychmiastowe efekty sprawiają, że wiele osób chętnie poddaje się zabiegom medycyny estetycznej. Branża ta jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny ponieważ zmienia się podejście do szeroko rozumianej urody. Okazuje się, że wiele niedoskonałości można skorygować w bardzo prosty i skuteczny sposób, poprawiając nie tylko urodę, ale i samopoczucie pacjentów. Żyjemy obecnie w świecie medialnym, gdzie wygląd jest bardzo istotny, ikony świata mody, artyści sceniczni, celebryci wyznaczają nowe trendy, dlatego każdy stara się choć trochę poprawić swój wygląd, a dzisiejszy rozwój medycyny estetycznej i spadające ceny usług umożliwiają to praktycznie każdemu.

Cele medycyny estetycznej – odmładzanie i profilaktyka przeciwstarzeniowa

Słownikowe definicje medycyny estetycznej podają, że jest ona skierowana na poprawę jakości życia osób zdrowych, poprzez działania profilaktyczne, których celem jest opóźnienie starzenia się skóry, lub podejmowanie kroków rekonstrukcyjnych mających przywrócić stan poprzedzający efekty starzenia. Nadrzędną rolą tego działu medycyny jest poprawa fizycznych mankamentów wyglądu zewnętrznego pacjenta poprzez podawanie leków i przeprowadzenie zbiegów, które są małoinwazyjne dla naszego ciała. W przeciwieństwie do kosmetologii, która działa zazwyczaj na wierzchnią warstwę skóry, medycyna estetyczna skupia swoje działania na skórze i tkance podskórnej, oddziałując na jej głębsze partie, dzięki czemu efekty zabiegów są bardziej skuteczne i widoczne natychmiastowo, a zabiegi wykonywane w warunkach ambulatoryjnych ograniczają się do nakłuć, nacięcia są zwyczajowo bardzo drobne, dlatego pacjenci nie muszą pozostawać w ośrodku, czy odbywać długiej rekonwalescencji.

Stosowane zabiegi mają działania dogłębne, dlatego w znaczącym stopniu regenerują naszą skórę i faktycznie sprawiają, że wyglądamy znacznie młodziej. Dobrze dobrane leczenie hormonalne, czy modyfikacja wzrostu tkanek, a nawet wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej, jeżeli jest zastosowane we wczesnym okresie starzenia się skóry, daje bardzo dobre efekty regenerujące i efektywnie hamują proces starzenia. Nawet zaawansowane zmiany są możliwe do skorygowania i odwrócenia całego procesu poprzez zastosowanie różnego rodzaju wypełnień, odbudowy tkanki i innych tego typu zabiegów, dlatego bez względu na stopień starzenia się skóry, medycyna estetyczna jest w stanie zahamować ten proces, lub odwrócić jego skutki, przywracając stan sprzed tego okresu, znacząco poprawiając efekt wizualny. Wykorzystując niesamowite efekty regeneracyjne skóry i stosowanie różnego rodzaju stymulatorów sprawiają, że w krótkim okresie czasu pacjent wygląda po prostu młodziej, a jego skóra odzyskuje dawną elastyczność i zdrowy wygląd.

Medycyna estetyczna, a chirurgia plastyczna

Pomimo wielu artykułów i ogólnie większej wiedzy z dziedziny medycyny, wiele osób do dzisiaj myli medycynę estetyczną z chirurgią plastyczną. Obie te dziedziny różnią się przeprowadzanymi zabiegami, a nawet regulacjami prawnymi. Chirurgia plastyczna jest specjalizacją medyczną, dlatego zajmuje się nią lekarz, który posiada odpowiednie wykształcenie medyczne i zdał stosowny egzamin specjalizacyjny. W chirurgii plastycznej występują dwa podstawowe działy: rekonstrukcja i estetyka. Zabiegi chirurgii plastycznej odbywają się w warunkach szpitalnych, najczęściej w znieczuleniu ogólnym i obejmuje wiele działań takich jak cięcia, przeszczepy i inne skomplikowane działania chirurgiczne. Medycyna estetyczna jest o wiele mniej inwazyjna. Obie gałęzie medycyny mylone są prawdopodobnie dlatego, że jeszcze 20 lat temu wszystkie zabiegi korekcyjne i upiększające wykonywali właśnie chirurdzy plastyczni.

Rozwój technologiczny i dostępność nowych rozwiązań sprawiła, że obecnie większość zabiegów medycyny estetycznej to drobne ukłucia czy maleńkie nacięcia, stosowane jest jedynie miejscowe znieczulenie i nie trzeba zatrzymywać pacjenta w szpitalu na obserwacji czy rekonwalescencji, a niektóre zabiegi mogą być wykonywane nawet w gabinetach kosmetycznych, ale zawsze przez lekarza. Krótko mówiąc chirurgia plastyczna zajmuje się obecnie poważniejszymi zabiegami, gdzie niezbędne są inwazyjne metody, obecnie pacjenci z rozstępami, zmarszczkami czy przebarwieniami skóry, mogą zniwelować swoje mankamenty w gabinetach medycyny estetycznej bez działań chirurgicznych. Użycie lasera, kwasu hialuronowego czy wchłanialnych nici, daje doskonałe efekty bez używania skalpela, dlatego zakres usług jest znacznie większy i pacjenci coraz chętniej korzystają z tych rozwiązań. Zabiegi chirurgiczne są jednak nieodzowne na przykład podczas usuwania dużych partii obwisłej skóry czy powiększenie biustu, ale już przy bliznach zanikowych, popękanych naczynkach czy zmarszczkach chirurg plastyczny jest niepotrzebny, bo doskonale zajmie się tym lekarz medycyny estetycznej.

Usuwanie zmarszczek - zabieg numer 1 w medycynie estetycznej

Za początki zabiegów medycyny estetycznej można niewątpliwie uznać wykorzystanie toksyny botulinowej, czyli tak zwanego botoxu. Pierwotnie używano go do zabiegów związanych z opadającą powieką, ale lekarze zauważyli jego doskonałe właściwości wpływające na mięśnie mimiczne, dlatego szybko zaczęto go używać do redukcji zmarszczek. Jest to do dzisiaj jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów, ze względu na jego szybkość, prostotę wykonania, natychmiastowy efekt wizualny i nikłe ryzyko powikłań. Mimo iż wielu producentów bazuje na tym środku, to jego pierwotna nazwa sprawiła, że do dzisiaj sam zabieg popularnie nazywany jest botoxem.

Bardzo popularne są również nici liftingujące, które dzięki zastosowaniu mikroskopijnych haczyków znakomicie poprawiają wygląd twarzy poprzez podciąganie jej niektórych partii, co oddala wizytę u chirurga i bardziej radykalne działania. Z uwagi na to, że nici te są wchłaniane, nie ma potrzeby odwiedzać ponownie lekarza na przeprowadzenie zabiegu związanego z ich usuwaniem, to również bardzo szybka metoda z natychmiastowym efektem poprawiającym wygląd.

Duży wpływ na rozwój tej dziedziny medycznej miało na pewno wprowadzenie kwasu hialuronowego, który okazał się nieodzowny przy wypełnianiu ubytków objętości tkanek, nie tylko drobnych zmarszczek, ale również głębokich bruzd. Stosowano wcześniej różnorodne preparaty, ale dopiero użycie tego kwasu sprawiło, że nastąpił znaczny rozwój zabiegów estetycznych. Kwas hialuronowy jest bardziej bezpieczny, ponieważ charakteryzuje go biozgodność, a jego działanie trwa znacznie dłużej w porównaniu z innymi wypełniaczami.

Wykorzystując nowoczesne technologie, trudno dziś znaleźć gabinet medycyny estetycznej bez lasera frakcyjnego. To urządzenie mówiąc w skrócie nagrzewa zawartą w skórze wodę do wysokiej temperatury w krótkim czasie, aby później woda ta równie szybko uległa wyparowaniu. Metoda ta w pewnym stopniu niszczy skórę, ale dzięki temu wymusza na niej samo regenerację, co sprawia, że wzrasta produkcja elastyny i kolagenu, a w efekcie zabieg odmładza i ujędrnia skórę, metoda wykorzystywana jest również przy leczeniu blizn.

Medycyna estetyczna oferuje nam coraz więcej nieinwazyjnych zabiegów korygujących naszą urodę, które sprawiają, że wyglądamy młodziej i czujemy się znacznie młodziej. Zainteresowanie zabiegami odmładzania systematycznie rośnie, a trzeba przyznać , ze o urodę w dzisiejszych czasach dbają nie tylko panie, ale również panowie i nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych. Ze zmarszczkami walczą babcie, a wnuczki starają się zapobiegać ich powstawaniu. Coraz bardziej dbamy o nasz wygląd, a bogata oferta zabiegów medycyny estetycznej sprawia, że uroda nasza może rozkwitnąć nowym blaskiem jeżeli oddamy ją w ręce profesjonalistów.